Alustan ääremärkusest, et teadlik tarbimine hõlmab mõistagi palju enamat kui riided, aga kuna riietest me suurem osa ajast ei pääse, siis on see teema, mis võib-olla paljusid kõnetab rohkem kui muud tarbimise vallad, milles on (vähemalt mul küll) palju lihtsam end distsiplineerida! Rõivad toetavad meie muutlikke mitmikidentiteete ja saadavad meid igal sammul, aga paraku on nad ka materiaalsete hüperobjektidena (keskkonnafilosoofi Timothy Mortoni mõiste, viidatud Piret Ilvese magistritöö kaudu) kõige problemaatilisemad planeedi+inimkonna kestlikkuse seisukohast. Miks ja kuidas, sellest on väga palju tekste/videoid, mille ümberjutustamisega minu blogi otseselt ei tegele. Jään truuks enda valitud aspektile - läbi isikliku kogemuse inspireerida kaasteelisi korraks seisma jääma ja mõtisklema enda probleemsete valikute üle. Me kõik vastutame nende valikute eest ja ei tasu arvata, et süsteem peab kuidagi meist sõltumatult muutuma. Iga liivatera loeb! Iga (ideaalis jätkusuutlikult toodetud) ese, mille täitsa lõpuni kasutame, on juba pisike lahendus!
Tänaseks spontaanseks kirjeldusobjektiks on üks pikemal pausil olnud kleit, mis saabuva kuumalaine kontekstis on parim kaaslane. Ma ei mäleta, millal ma selle ostsin, äkki oli see umbes 5 aastat tagasi osta.ee-st. Kortsuvabast viskooskangast kleit on hea värviga, mis paljude asjadega sobib, ja huvitava lõikega: seljale on tekitatud kerge puhevus, nagu oleks kandjal tiivad! Et olen lühikest kasvu, õmblesin ma selle proportsioonide parandamiseks oma isikliku masinaga märgatavalt lühemaks ja seetõttu kadus ka infosilt. (Õmblusmasin on mul alati olemas olnud, ehkki ma sellega õmblemises olen üsna saamatu - lihtsamad asjad saan siiski tehtud ja säästan omale hulga teenustasusid.) Meeles on materjal, kuid firma on mälust kustunud ja ega see omagi tagantjärele enam tähtsust. (Tänaseks ma enda jaoks tundmatuid firmasid ei usalda enne, kui olen vähemalt telefonistki järele guugeldanud, millega tegu.)Põhjus, miks see minimalistlik palava aja kleit pausil oli, on küllaltki koomiline ja ehk isegi tühine, aga samas väga eluline. Et olen hormonaalse paratamatuse tõttu viimastel aastatel tasapisi 4-5 kg juurde võtnud, siis muutusid ka mu käsivarred üha vormitumateks. Mul oli võimlemises liiga pikk paus tekkinud, seega polnudki imestada. Rohkem kui aasta tagasi ent võtsin kätte ja läksin oma ärakootud käte tõttu füsioteraapiasse (ja ei koo enam peaaegu üldse mitte). Selgus, et probleem oligi kõige rohkem kurnatud treenimata lihastes. Tuli teha spetsharjutusi, tänu millele mul tekkis mõte soetada omale lisaks ka 3-kilosed hantlid. Lisasin need oma trenniprogrammi eelmisel suvel. Noorusest on meelest vajalikud harjutused (siinkohal aitäh isale!), midagi sai ka netist juurde otsitud. Aasta hiljem nendin, et tunnen end oma kehas taas enesekindlalt. Nüüd, mil treenimise tulemused vähehaaval ka visuaalselt ilmnevad, on väga motiveeriv jätkata! Kaalu kaotamine pole oluline, aga valuvabad ja toonuses käed küll! Kaudselt ka teadmine, et nii panustan tervelt veedetud aastate pikendamisse. Nii et varrukateta esemete kõhklusteta kandmine on meeldiv lisaboonus! Pluss üks äge kleit leidis tagasitee suvehiti staatusesse! *Ma ei taha selle jutuga muidugi öelda, et võdisevad käed on maailma lõpp ja minu enesekriitika on õiglane või kohaldatav teistele inimestele. Kui sina tunned end oma kehas hästi ja peegelpilt meeldib sulle, siis ei ole kellelgi teisel sellega asja! Kolmandal fotol on näha ka eelmises postituses mainitud kohaliku disaineri Vivian Vau metalliklillad nahkkingad, mis said paar nädalat tagasi puhtalt edevusest soetatud ja mida nüüd sisse kannan. Mulle tohutult meeldib see ajatu artdecolik stiil, mis on ka 10 aasta pärast šikk! Lilla taaskasutuslik jaapani siidhaori on üks neljast, mis mul kapis leidub. Vintagekoti kohta loe siinse seeria esimesest osast; seegi on üks neist esemetest, mis puhkas pikal pausil, kuni ma kõrvaldasin takistuse, miks ei saanud kanda. Ühe kalli luksusbrändi päikeseprillid ostsin sügava ohkega, kuna need olid proovitutest kõige mugavamad - pole kordagi hakanud kõrvataguseid pitsitama ja pole ka kuidagi "välja veninud", nagu osade prillidega võib juhtuda. Neilgi läheb neljas-viies aasta - kahjuks olen neid korduvalt maha pillanud ja pinnale on tekkinud kriimud, mis kohati mu niigi kehva kaugnägemist hägustavad, aga lasen sellegipoolest edasi.Tänase jutu kokkuvõtteks tõden, et alati ei tähenda seisma jäänud ese, et see oli eos vale ost, vaid mittekasutamisel võib olla erinevaid (kohati tobedaid) põhjuseid, millest on võimalik üle saada. Kui ese on heas korras, heast materjalist, sulle igati paras ja sobiv, tasub kaaluda, mis asjaoludel oleks võimalik seda uuesti kasutusse võtta, et ise lõpuni tarvitada, mis on kõige jätkusuutlikum tarbijakäitumine. Veidi parandada, ümber teha, midagi lisada, või ära võtta? Proovida siiski natuke kaalu langetada, teha trenni, kui enda peegelpilt ei meeldi? Taaskasutusse annetamine/müümine on paraku halvem valik - saame küll enda silma alt ära, kuid pole üldse kindel, et see ese ei lõpeta eksistentsi juba varem prügimäel kui peale su enese silme all toimuvat transformatsiooni. Me ei tea, kas kusagil Humanas jne see ikka leiab uue omaniku. Sest kui ei leia, siis rändab Aafrikasse põhjustama kordades hullemat probleemi kui see algne lihtne emotsionaalne impulss, miks me kasutuskõlblikke asju, mille tootmiseks kulutati ressursse, maha kanname...
ENG



Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar